Bütün dünyada 7 tür Deniz kaplumbağası vardır. Bunlardan 2 tanesi Türkiye kıyılarına gelip yumurtalarını bırakmaktadır. Tüm Türkiye’de 20 adet yuvalama kumsalı bulunmaktadır. Bunlardan Çıralı Kumsalı, Caretta caretta türü Deniz Kaplumbağlarının ev sahibidir.

Caretta caretta yumurta bırakacağı kıyılara, ilkbaharın ortaları gibi gelmeye başlar ve buralarda çiftleşir. Mayıs ortasından ağustos ayının başına kadar yumurta bırakmaya devam eder. Caretta caretta 2 veya 3 yılda bir yumurtlar ve her gelişinde 2 veya 3 yuva yapar. Her yuvaya ortalama 80 yumurta bırakır. Bırakılan yumurtalardan 45 ile 60 gün arasında; temmuzun ortasından ekimin başına kadar yavrular çıkmaya devam eder. Yavruların hayatta kalma oranı 1000’de 1’dir.

Bütün bu süreçte kumsal bölümü ve kumsala etki edebilecek arka kısımların karanlık ve sessiz olması gerekir. Kumsalda veya kumsalın arka tarafında olacak bir ışık zaten hayatta kalma oranları düşük olan yavruların deniz yerine arka kısımlara gitmelerine neden olur. Sabaha kadar denize ulaşamayan yavrular güneşin yükselmesiyle telef olur. Haziranın ilk gününden, Eylülün ortasına kadar akşamdan sabaha kadar Çıralı kusalı ve arka kısmı görevliler tarafından, Caretta carettalar için sessiz ve karanlık tutulmaya çalışılmaktadır.

1994 yılından bu yana Çıralı Kumsalında Caretta caretta Deniz Kaplumbağları koruma çalışması yapılmaktadır. İlk yıllarda yapılan çalışmalarda bulunan yuvalar ortalama 30 civarında iken şimdi 100 civarındadır.

ÇIRALI HALKI CARETTA CARETTA YUVALARINI 30/DAN, 90/A ÇIKARARAK EN BÜYÜK BAŞARI KARNESİNİ ALMIŞTIR.

YUMURTALARINI ÇIRALI HALKINA EMANET EDEREK YAŞAM ALAMI OLAN DENİZLERE DÖNEN KAMLUMBAĞALARA BİZLER BU YAZ YİNE KUCAK AÇACAĞIZ VE KORUYACAĞIZ.

 

Bize Uulaşın!

Ulupınar Köyü Çıralı Mahallesi
Deniz Pansiyon Sahil Yolu
Çıralı - Kemer - Antalya

Telephone: +90 242 825 70 30
Email: info@denizpension.com
Website: www.denizpension.com

E-Bültene Üye Olun

Çıralı hakkında en son haberler için mail adresinizi bildirmeniz yeterli.